Niedziela, 2024-05-12

Imieniny: Dominika, Imeldy

Żywa lekcja historii

W dniu 6 września 2023 r. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele 15. Pułku Ułanów Poznańskich z inicjatywy Pana Mateusza Urbaniaka.  Znakomitych gości powitali: dyrektor szkoły Pani Agnieszka Duszyńska oraz Wójt Gminy Grodziec Pan Mariusz Woźniak.

Kiedy we wrześniu 1939 roku załamała się obrona w zachodniej części Polski, 15. Pułk Ułanów Poznańskich skierowano nad Bzurę. Trasa wiodła m.in. przez Królików i Grodziec. Co roku oddział konnego Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich pokonuje tę trasę. Przejazd  kończy się w miejscu, w którym 12 września 1939 roku dowódca 15. Pułku ppłk Tadeusz Mikke poległ pod Ziewanicami k. Głowna, aby upamiętnić to wydarzenie i oddać cześć.

Przedstawiciele Pułku zaprezentowali uzbrojenie i dali pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego, czyli jak kiedyś historycznie walczyło nasze wojsko. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali i oglądali pokaz władania lancą i szablą.

Tradycje 15. Pułku Ułanów Poznańskich sięgają 1918 roku, kiedy to utworzono pierwszy oddział kawalerii Powstania Wielkopolskiego. Dziękujemy Panu Mateuszowi Urbaniakowi  za tak niecodzienną lekcję historii.

Oprac. Magdalena Koszela