Niedziela, 2024-05-12

Imieniny: Dominika, Imeldy

Narodowe Czytanie 2023

16 września 2023 r. o godz. 10.00 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się wspólne czytanie „Nad Niemnem”Elizy Orzeszkowej. AkcjęNarodowego Czytania”przygotowali uczniowie klas IV – VII  pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Pani Marii Wolbach oraz bibliotekarki szkolnej Pani Edyty Karmowskiej, która przygotowała też prezentację  różnych wydań powieści we współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Grodziec. Do akcji włączyła  się również nauczycielka historii Pani Magdalena Koszela, która przygotowała wystawę poświęconą powstaniu styczniowemu. Uczestnicy spotkania mieli także okazję obejrzeć wystawę dotyczącą życia i twórczości Elizy Orzeszkowej przygotowaną przez Panią Marię  Wolbach.

Była to 12. odsłona „Narodowego Czytania”, nasza szkoła brała w niej udział po raz siódmy. Akcję rozpoczęła Przewodnicząca SU Dominika Woźniak, następnie głos zabrała Pani Dyrektor Agnieszka Duszyńska, która powitała gości i odczytała list Prezydenta RP. Wśród czytających byli uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście: Pan Zenon Olejniczak (Przewodniczący Rady Gminy Grodziec), Pani Teresa Paprocka (Radna Rady Gminy Grodziec),  Pani  Katarzyna Gromala (Kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Grodziec),
ks. Tadeusz Bachorz,  Pani Urszula Gęsikiewicz – była bibliotekarka szkoły, Pani Ilona Surtel i Pani Karolina Woźniak –przedstawicielki Rady Rodziców.

Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia chętni  uczestnicy mogli otrzymać okolicznościową pieczęć na przyniesionych egzemplarzach książek. Na zakończenie wszyscy czytający goście i uczniowie otrzymali zakładkę do książki z cytatem pochodzącym z powieści „Nad Niemnem” oraz fragmentem rękopisu powieści. Wszyscy uczestnicy zostali też poczęstowani słodkościami.

Dziękuję wszystkim lektorom za piękne czytanie powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Do zobaczenia za rok!

Oprac. Maria Wolbach