Poniedziałek, 2024-05-13

Imieniny: Agnieszki, Magdaleny

Żywa lekcja historii, czyli „Jak Sobieski pod Wiedniem wojował?”

W dniu 24 stycznia 2024 r. w  naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii dla klas I -  VII pt.: „Jak Sobieski pod Wiedniem wojował?”.  Ciekawą i barwną prelekcję z bogactwem  dawnych strojów, szlacheckich i chłopskich, pokazem uzbrojenia i rynsztunku wojennego poprowadzili przedstawiciele Agencji Widowisk Historycznych Arkona z Torunia.

Uczniowie dowiedzieli się, czym charakteryzowały się polska husaria i ich rycerskie rumaki, jak wyglądały żupany, kołpaki, pojedynki na szable, a także jakimi władcami byli m.in. Stefan Batory i Jan III Sobieski.

Na zakończenie spotkania odbył się konkurs, w którym uczniowie pochwalili się wiedzą zdobytą w czasie spotkania.

Najmocniejszym akcentem, niecierpliwie wyczekiwanym,  był wystrzał z broni czarnoprochowej na szkolnym dziedzińcu.

Żywą lekcję historii zorganizowała Pani Magdalena Koszela.