Sobota, 2024-05-11

Imieniny: Igi, Mamerta

Narodowe Czytanie 2022

16 września 2022 r. o godz. 10.00 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się wspólne czytanie „Ballad i romansów”Adama Mickiewicza. Wybór tej lektury nie był przypadkowy, bowiem w tym roku mija 200 lat od wydania jej w Wilnie. Chcąc podkreślić znaczenie tej rocznicy, Sejm RP ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Akcję Narodowego Czytania przygotowali uczniowie klas IV – VIII  pod kierunkiem nauczycielek: p. Marii Wolbach,  p. Katarzyny Woźniak, p. Barbary Matusiak i  p. Julity Grabowskiej. Była to 11. odsłona Narodowego Czytania, nasza szkoła brała w niej udział po raz szósty. Uczniowie z klasy IV razem z p. Anetą Torczyńską zaprezentowali  utwór „Pani Twardowska”, klasa V wraz z p. Małgorzatą Bartosik odczytała „Powrót taty”, klasa VI z p. Moniką Sułkowską „Rękawiczkę”, a klasa VIII razem z p. Iloną Surtel „Świteziankę”. Do akcji włączyły się również panie: Urszula Gęsikiewicz – bibliotekarka szkolna i  Magdalena Olejniczak, które przygotowały wystawę poświęconą Narodowemu Czytaniu i twórczości Adama Mickiewicza. Panie przygotowały też prezentację  różnych wydań ballad. Była ona możliwa dzięki współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Grodźcu.

Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia  chętni  uczestnicy mogli otrzymać okolicznościową pieczęć na przyniesionych egzemplarzach książek. Na zakończenie goście otrzymali imienne podziękowania z pieczątką Narodowego Czytania. Koordynatorem akcji była nauczycielka języka polskiego p. Maria Wolbach.

Dziękuję wszystkim lektorom za piękne czytanie ballad Adama Mickiewicza, jednocześnie informuję, że  przyszłoroczną lekturą Narodowego Czytania będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Oprac. Maria Wolbach