Światowy Dzień Cukrzycy

Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych na którą cierpią ludzie na całym świecie. W samej Polsce jest około 3 milionów cukrzyków, u których choroba została zdiagnozowana i wiele osób żyjących bez diagnozy. Ta choroba metaboliczna może dotknąć nas w różnym wieku, a fakt że jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną wpływa na codzienne życie cierpiących na nią osób.

W związku ze Światowym Dniem Cukrzycy, dzieci Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Królikowie zapoznały się z problemami wynikającymi z tej choroby. Podczas zajęć dzieci z oddziałów przedszkolnych obejrzały między innymi film pod tytułem "Pogadanka o cukrzycy" oraz usłyszały opowiadanie Aleksandry Chmielewskiej "Cukiereczek" z serii Bajki bez barier. "Cukiereczek" to historia Marka, sześciolatka u którego zdiagnozowano cukrzycę.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną oraz porozmawiali o cukrzycy i jej rodzajach, o sposobach na zbadanie poziomu cukru we krwi, a także o tym w jaki sposób podawana jest insulina. Uczniowie poznali także objawy i symptomy tej choroby. Dzieci, a często i dorośli nie są w stanie samodzielnie rozpoznać objawów cukrzycowych, bardzo ważna jest więc edukacja w tym temacie już od najmłodszych lat.

Uczniowie  dowiedzieli się o różnych symptomach takich jak: nasilone pragnienie i zwiększone oddawanie moczu, nadmierne zmęczenie, problemy z utrzymaniem koncentracji. Cukrzyca typu 1 mimo większego apetytu wywołuje często spadek wagi
u pacjenta. Cukrzyca typu 2 za to może powodować nadwagę, która sprzyja rozwojowi tej choroby.

Podczas tych zajęć, które odbyły się w ramach ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego "Każdy inny-wszyscy równi" dzieci  rozwiązywały rebusy oraz krzyżówki na temat cukrzycy.

opr. Magdalena Olejniczak