Talerz zdrowia i Piramida zdrowego żywienia i stylu życia

W ramach działań  promujących zdrowy styl życia w klasie IV i VII zostały przeprowadzone zajęcia dotyczące prawidłowego odżywiania. Uczniowie klasy IV pod opieką p. Elżbiety Gibowskiej zapoznali się z zasadami tworzenia „Talerza zdrowia”. Jest to zasada zgodnie z którą talerz zostaje podzielony na trzy części i obrazuje proporcje, jakie powinniśmy zachować komponując codzienne posiłki. Ogromną wartością jest, że jego największa część należy do warzyw i owoców, z przewagą warzyw. Część Talerza stanowią produkty zbożowe, najlepiej pełnoziarniste, takie jak: kasze, chleb czy ryż. Kolejna ćwiartka należy do produktów, które są źródłem białka i tłuszczów, na przykład: chude mięso, ryby, jaja, niskotłuszczowe produkty mleczne, ale też nasiona roślin strączkowych czy orzechy.

Podsumowaniem zdobytej wiedzy było wykonanie pracy plastycznej.

Uczniowie klasy VII pod opieką p. Katarzyny Woźniak zapoznali się z piramidą zdrowego żywienia i stylu życia. Dzieci dowiedziały się, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywają dietetyczne produkty oraz w jaki sposób mogą wpływać na swoje zdrowie poprzez dokonywanie właściwych wyborów żywieniowych. Oprócz tematu poprawnego odżywiania podczas zajęć poruszona została kwestia aktywności fizycznej i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Pod koniec zajęć zostały wykonane piramidy zdrowego żywienia i stylu życia oraz tygodniowy plan dietetyczny dla nastolatka.

opr. Katarzyna Woźniak