Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

Wycieczka do kina i muzeum

20 września 2018 roku odbyła się wycieczka uczniów klas V – VIII do kina Helios na film Dywizjon 303. Historia prawdziwa. Inspiracją dla twórców tego filmu była książka Arkadego Fiedlera. Dzieło opowiada historię polskich pilotów walczących w Anglii w czasie II wojny światowej       i niesie ze sobą przekaz na temat polskiej historii. Organizatorem wyjazdu była pani Maria Wolbach, opiekunami zaś: pani Anna Cieślak, pani Barbara Matusiak, pani Urszula Gęsikiewicz i pan Jacek Bonczysty.

Po obejrzeniu filmu wszyscy uczestnicy udali się do  Muzeum Okręgowego    w Koninie. Tam pod opieką przewodników zobaczyli m.in. ekspozycję zatytułowaną Dwór polski, Konin poprzez wieki, Magia światła, Judaika,  Pradzieje ziemi konińskiej.  Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa Pieniądz miast polskich prezentująca bony funkcjonujące      w miastach Polski po roku 1945,  Naftowe lampy dekoracyjno – użytkowe,  a także Biżuteria i styl.

Ważnym punktem zwiedzania była wystawa czasowa wpisująca się             w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę – była to ekspozycja zatytułowana: Wybuchła Niepodległość! Kształtowanie się II Rzeczypospolitej 1918 – 1921.

Wyjazd do kina i muzeum okazał się niezapomnianą lekcją historii. Dostarczył wielu niesamowitych  wrażeń.