Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

Narodowe Czytanie

28.09.2018 r. o godz. 10.00 w naszej szkole odbyło się wspólne czytanie fragmentów Przedwiośnia Stefana Żeromskiego przygotowane pod kierunkiem nauczycielek: Pani Marii Wolbach oraz Pani Magdaleny Olejniczak.  Przedwiośnie to powieść, w której pisarz dokonał bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Utwór ten ma szczególne znaczenie, gdyż tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, nauczyciele oraz uczniowie kl. VII i VIII.

Po powitaniu przez Panią Dyrektor Beatę Matusiak został odczytany list Prezydenta RP.  Następnie uczniowie zaprezentowali wybrane wiersze           z Antologii Niepodległości i zaśpiewali pieśni o tematyce patriotycznej przygotowani pod kierunkiem Pani Anny Cieślak.
Po wspólnym odczytaniu fragmentów Przedwiośnia uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć okolicznościową wystawę prezentującą Stefana Żeromskiego i jego twórczość, która została przygotowana przez Panią Marię Wolbach.   Na uwagę zasługuje również wystawka różnych wydań Przedwiośnia przygotowana przez Panią Edytę Karmowską we współpracy
 z Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodźcu Panią Katarzyną Gromalą.

Wszyscy, którzy przynieśli tego dnia swój egzemplarz Przedwiośnia, mogli otrzymać okolicznościowy stempel przygotowany specjalnie z okazji Narodowego Czytania. Akcję zakończyło wspólne zdjęcie uczestników wydarzenia z egzemplarzami powieści.