Sobota, 2024-05-11

Imieniny: Igi, Mamerta

Narodowe Czytanie

18 września w naszej szkole zorganizowano Narodowe Czytanie Balladyny Juliusza Słowackiego. Uroczystość miała miejsce w plenerze, na boisku szkolnym. W uroczystości wzięli udział nauczyciele oraz uczniowie klasy VII i VIII. Balladyna      to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania listopadowego i debat nad wspólną historią oraz przyszłym losem narodu. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ            na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Pani dyrektor Beata Matusiak odczytała list Prezydenta RP zapraszający do Narodowego Czytania 2020.  Następnie uczniowie klasy VII czytali wybrane fragmenty Balladyny. Po wspólnym odczytaniu fragmentów utworu  uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć okolicznościową gazetkę  prezentującą Juliusza Słowackiego i jego twórczość oraz wystawę różnych wydań Balladyny.

Wszyscy, którzy przynieśli tego dnia swój egzemplarz Balladyny, mogli otrzymać pamiątkową pieczęć  przygotowaną specjalnie      z okazji Narodowego Czytania. Akcję zakończyło wspólne zdjęcie uczestników wydarzenia z egzemplarzami dramatu.

Uroczystość została przygotowana pod kierunkiem p. Marii Wolbach   i p. Urszuli Gęsikiewicz.

Oprac. U. Gęsikiewicz